Spring til indhold
create.aau.dk

Nyhed

Andreas Møgelmose og Asbjørn Christian Carstens hædret som Årets Undervisere

Lagt online: 04.07.2024

Studerende ved Institut for Arkitektur, Design og Medieteknologi har kåret Andreas Møgelmose og Asbjørn Christian Carstens som Årets Undervisere. Prisen blev overrakt ved årets dimissioni og fremhæver de to underviseres bemærkelsesværdige indflydelse, dedikation, entusiasme og innovative tilgange til undervisning.

Nyhed

Andreas Møgelmose og Asbjørn Christian Carstens hædret som Årets Undervisere

Lagt online: 04.07.2024

Studerende ved Institut for Arkitektur, Design og Medieteknologi har kåret Andreas Møgelmose og Asbjørn Christian Carstens som Årets Undervisere. Prisen blev overrakt ved årets dimissioni og fremhæver de to underviseres bemærkelsesværdige indflydelse, dedikation, entusiasme og innovative tilgange til undervisning.

Tekst: Susanne Togeby, AAU Kommunikation og Public Affairs.
Billeder: Frederik Kiersgaard Lund, Create.

Andreas Møgelmose: En af de mest inspirerende personer inden for feltet 

Andreas Møgelmose
Andreas Møgelmose

De studerende under Studienævnet for Medieteknologi har udpeget lektor Andreas Møgelmose som Årets Underviser. Andreas underviser og forsker inden for kunstig intelligens (AI) med særligt fokus på computer vision. Computer vision er et felt inden for AI, der omhandler computeres evne til at se og fortolke visuel information fra verden på samme måde som mennesker. 
 
Andreas beskriver sig selv som en nysgerrig person, som er interesseret i alting. Dog er hans interesse særligt rettet mod feltet computer vision samt vision for fotoredigering og selvkørende biler. 

Andreas er en af de mest inspirerende personer inden for feltet. Uanset om det er Medialogi eller AI-systemer, mærker hans studerende hans energi og entusiasme i undervisningen.

I nomineringen siger de studerende: 
 
“Andreas' nominering skyldes i høj grad hans store bidrag til den nyoprettede uddannelse 'Artificial Intelligence Engineering', specifikt kurset 'Design and Development of AI Systems'. Hans studerende har beskrevet hans undervisning som innovativ og påpeger hans store indflydelse på deres udvikling som studerende. 
 
Han er blevet rost for at inkludere sin egen forskning som et eksempel på relevansen af studiet for de studerendes fremtidige karrierer. Gennem sin engagerende undervisningsstil og inddragelse af relevante værktøjer uden for sin egen forskning har han været i stand til at imødekomme mange forskellige læringsstile for at fremme sine studerendes færdigheder. 
 
Andreas har konsekvent bevist, at han er en af de mest inspirerende personer inden for feltet. Uanset om det er Medialogi eller AI-systemer, mærker hans studerende hans energi og entusiasme i undervisningen.” 
 

Asbjørn Christian Carstens: En kæmpe motivationsfaktor og en gave for Arkitektur og Design 

Asbjørn Christian Carstens
Asbjørn Christian Carstens

De studerende ved Studienævnet for Arkitektur og Design har kåret videnskabelig assistent Asbjørn Christian Carstens som Årets Underviser. Asbjørn har en faglig interesse i arkitekturens relation til konteksten og krydsfeltet mellem arkitektur, ingeniørkunst og mennesker. 
 
Asbjørn underviser og vejleder med fokus på Landskab og Bygning, og nomineringerne fremhæver hans energi og dedikation, som positivt påvirker de studerendes motivation i projektarbejdet. Han er en hjælpsom, lyttende underviser og vejleder med en god sans for humor og solid faglig viden. 

Asbjørn er en gave for Arkitektur og Design, som fortjener anerkendelse for sit fremragende arbejde og engagement i uddannelsen.

De studerende siger: 
 
“Asbjørn bliver nomineret, fordi han er i godt humør, hjælpsom når han vejleder og altid villig til at hjælpe. Han er super støttende og inspirerende både ved eksamener og ved vejledning. Han deler kilder på en overskuelig måde, og hans materialer er alternative, for eksempel ved brug af droner til analyse.” 
 
“Asbjørn er kendt for sin åbenhed over for alle slags spørgsmål, selv fra forvirrede studerende. Han viser engagement og seriøsitet, selv når det drejer sig om de mindste spørgsmål. Han har imponeret ikke kun med sin faglige viden, men også med sin personlighed, hvilket gør ham respekteret og værdsat af os studerende. Han er en kæmpe motivationsfaktor og har givet os håb for fremtiden på en tegnestue. Vi mener, at Asbjørn er en gave til Arkitektur og Design, som fortjener anerkendelse for sit fremragende arbejde og engagement i uddannelsen.”